Al_mente

Aby vaše kroky boli sebaistejšie...

Mgr. Monika Šišková (Hudecová)

Psychológii sa profesionálne venujem od roku 2004. Pôsobila som ako psychológ na školách, vo Fakultnej nemocnici v Trnave aj v neštátnej psychologickej ambulancii. Vlastnú klinicko-psychologickú ambulanciu prevádzkujem od roku 2016.

Viac o mne

Biofeedback

Čo je biofeedback?

Ide o neuro-psychologickú metódu, ktorou zisťujeme ako sme na tom s odolnosťou voči stresu či dokážeme vypnúť a nechať telo nabrať nové sily alebo sme neustále v napätí a naše telo i myseľ sa vyčerpávajú. V záťaži je totiž ovplyvňovaná činnosť našej autonómnej nervovej sústavy (ANS), u každého z nás však iným spôsobom. Problémom je ak vedie  k predráždenosti, zrýchleniu a splytčeniu dýchania, problémom s trávením, napätiu svalov, bolestiam hlavy, únave, poteniu rúk a chladným končatinám. V psychickej oblasti sa to prejavuje ako podráždenosť, zhoršenie koncentrácie, zvýšená chybovosť, sklon k nehodám, úzkosti, depresii a zníženiu produktivity a kreativity. Počas vyšetrenia teda zmeriame naše psychofyziologické funkcie (dýchanie, prietok v krvi, svalové napätie, telesnú teplotu), ktoré odrážajú našu reaktivitu v záťaži. Podľa nameraných výsledkov potom zvolíme špecifické tréningy, ktorými sa naučíme lepšie ovládať naše telesné prejavy v strese ale i ako zregenerovať naše sily.

 

Ako to vyzerá?

Počas celého tréningu sedíte v kresle, na tele (cez oblečenie) máte snímacie senzory, pozeráte sa na monitor a vidíte ako Vaše telo reaguje na rôzne podnety, následne počas tréningu sledujete hru a ovládate ju bez pomoci klávesnice alebo myši, iba svojou mysľou a telom. Terapeut sedí pri Vás a nastavuje !obtiažnosť hry“ podľa toho čo potrebujete posilniť či zmierniť.

 

Ako dlho trvá a koľko stojí?

Počet sedení závisí od nameraných výsledkov, spravidla sa pohybuje v rozmedzí  5-15 sedení, odporúčaná frekvencia je 1-2x za týždeň a zväčša je súčasťou terapeutického sedenia (25e./hod.).

 

Čoho sa môžem obávať?

Ničoho. Senzory nespôsobujú klientovi žiadnu bolesť, nevysielajú do tela žiadne impulzy. Jednoducho len odčítavajú potrebné telesné parametre.Biofeedback psychoterapia je hravá, nenásilná a bezbolestná, nemá vedľajšie účinky a nie je návyková. A čo je najdôležitejšie – dosiahnutý efekt je trvalý!

 

Je pre mňa určený?

Áno, ak:

  • si často pod veľkým stresom
  • pracuješ mnoho hodín denne, na pozícii, ktorá vyžaduje veľké nasadenie a sústredenie
  • chceš mať optimálnu kontrolu nad svojimi telesnými aj duševnými schopnosťami
  • chceš zlepšiť svoje reakcie na náročné situácie a stres
  • chceš lepšie zvládať trému (pri skúškach)
  • a nepríjemné úzkostné stavy či fóbie
  • chceš zredukovať negatívne dôsledky stresu
  • na zdravie a predísť tak vzniku civilizačných
  • ochorení, zlepšiť svoje zdravie a psychickú.