Čo je biofeedback?
Ide o neuro-psychologickú metódu, ktorou zisťujeme ako sme na tom s odolnosťou voči stresu či dokážeme vypnúť a nechať telo nabrať nové sily alebo sme neustále v napätí a naše telo i myseľ sa vyčerpávajú. V záťaži je totiž ovplyvňovaná činnosť našej autonómnej nervovej sústavy (ANS), u každého z nás však iným spôsobom. Problémom je ak vedie k predráždenosti, zrýchleniu a splytčeniu dýchania, problémom s trávením, napätiu svalov, bolestiam hlavy, únave, poteniu rúk a chladným končatinám. V psychickej oblasti sa to prejavuje ako podráždenosť, zhoršenie koncentrácie, zvýšená chybovosť, sklon k nehodám, úzkosti, depresii a zníženiu produktivity a kreativity. Počas vyšetrenia teda zmeriame naše psychofyziologické funkcie (dýchanie, prietok v krvi, svalové napätie, telesnú teplotu), ktoré odrážajú našu reaktivitu v záťaži. Podľa nameraných výsledkov potom zvolíme špecifické tréningy, ktorými sa naučíme lepšie ovládať naše telesné prejavy v strese ale i ako zregenerovať naše sily.
Ako to vyzerá?
Počas celého tréningu sedíte v kresle, na tele (cez oblečenie) máte snímacie senzory, pozeráte sa na monitor a vidíte ako Vaše telo reaguje na rôzne podnety, následne počas tréningu sledujete hru a ovládate ju bez pomoci klávesnice alebo myši, iba svojou mysľou a telom. Terapeut sedí pri Vás a nastavuje !obtiažnosť hry“ podľa toho čo potrebujete posilniť či zmierniť.
Ako dlho trvá a koľko stojí?
Počet sedení závisí od nameraných výsledkov, spravidla sa pohybuje v rozmedzí 5-15 sedení, odporúčaná frekvencia je 1-2x za týždeň a zväčša je súčasťou terapeutického sedenia (25e./hod.).
Čoho sa môžem obávať?
Ničoho. Senzory nespôsobujú klientovi žiadnu bolesť, nevysielajú do tela žiadne impulzy. Jednoducho len odčítavajú potrebné telesné parametre.Biofeedback psychoterapia je hravá, nenásilná a bezbolestná, nemá vedľajšie účinky a nie je návyková. A čo je najdôležitejšie – dosiahnutý efekt je trvalý!
Je pre mňa určený?
Áno, ak:
- si často pod veľkým stresom
- pracuješ mnoho hodín denne, na pozícii, ktorá vyžaduje veľké nasadenie a sústredenie
- chceš mať optimálnu kontrolu nad svojimi telesnými aj duševnými schopnosťami
- chceš zlepšiť svoje reakcie na náročné situácie a stres
- chceš lepšie zvládať trému (pri skúškach)
- a nepríjemné úzkostné stavy či fóbie
- chceš zredukovať negatívne dôsledky stresu
- na zdravie a predísť tak vzniku civilizačných
- ochorení, zlepšiť svoje zdravie a psychickú.